PG

29. 3. 2020

Ráno u snídaně jsem si všiml, že nás z protějšího podkrovního bytu sleduje muž, který vypadá jako Honza Musil. Seděl na římse vikýře a v ruce měl knihu, do které se díval jen v okamžiku, když jsem se já přísně podíval na něj. Honza Musil to ale není, protože se k němu vyklonila manželka. To mě mrzí, jelikož mým dávným snem je bydlet v ulici se stárnoucí televizní hvězdou 90. let, které ujel internet. Třeba někdy z balkónu zahlédnu Terezu Pergnerovou. V každém případě je milé poznat v těchto dobách nové sousedy, které zajímá život v cizích kuchyních. To, že jsme nekoupili záclony, je stejně naše chyba. Pokud bude vikýřník vysedávat na svém místě i v dalších dnech, vyrobím kelímkový telefon a jedno sluchátko mu přes ulici přehodím. Začal jsem znovu číst Židovku z Toleda. Několik maturantů si ji totiž vybralo do svých seznamů četby k ústní zkoušce a já tento román četl naposledy na gymnáziu, takže si už přesně nepamatuji, kteří hrdinové byli muslimy, židy a kdo byl křesťan. Vysadili jsme rajčata, dýně a bazalku. Odpoledne jsem připravil podklady k článku, jehož část jsem školiteli slíbil během uzavření škol vypracovat. Honza Musil se už neukázal. Možná šel do sauny. Zjistil jsem, že Milan Děžinský vydal v Hostu novou sbírku. Několik básní se totiž dnes večer objevilo na webu Nedělní chvilka poezie (ano, název je parodický). Nestihnu uhasit pyžamo Bondymu. Dobrou noc.

31. 3. 2020

U snídaně jsem přemýšlel, zda někdo v obou budovách konzervatoře zalévá květiny. Až se vrátíme, v galerii Dveře bude stále výstava dadaismu. Honza Musil z protějšího domu už se na nás nedívá. Nejspíš je mu zima. Bazalka roste. Odpoledne mi volalo neznámé číslo. Neznámá žena z neznámého call centra se mě ptala, zda nechci v těchto těžkých dobách investovat do zlata. Když jsem jí řekl, že jsem učitel, zavěsila. Svět je zatím v pořádku.

1. 4. 2020

Dnes jsem kromě obligátního, avšak nadmíru příjemného virtuálního setkání se studenty (jehož příjemnost způsobilo to, že jádrem této online schůzky byla reflexe jedné, slovy nejmenované studentky - nechutně přeslazené - knihy, což jsme v následném setkání doplnili problematikou sociálních dávek) nic zvláštního neprožil, nicméně musím potvrdit dnešní pozorování slečny K. z jiné části tohoto deníku, že lidé si z obchodů v taškách odnášejí stále více vína, což nepovažuji za kognitivní klam mé mysli, ale za skutečnost, která mě na Letné nepřekvapuje, na rozdíl od dýní, které nám s B za oknem tak vyrostly, že jsme je v podvečer přesadili, v důsledku čehož jsem školiteli dnes nic neposlal, a proto si ráno přivstanu a vypiji čaj při východu slunce, což předurčí čtvrtek k tomu, aby se stal dnem, v němž dojde vše svého naplnění, podobně jako slova o knize vytknutá v závorce na začátku tohoto textu, s nimiž koneckonců souhlasím a jsem rád, že je někdo vyřkl a neměl strach tuto prostou pravdu vykřičet do světa, stejně jako já teď v závěru svého zápisu pravím, že jsem jej celý napsal jedním souvětím, jako to známe od Hrabala, ale ne tak poeticky, protože nejsem ani doktor práv, ani zasloužilý umělec, ale jsem zvědav, kdo z vás mě překoná, ha!

12. 4. 2020

Nevěřil jsem, že se to ještě někdy stane, ale: začal jsem zase poslouchat Mňágu. V sobotu jsem v Českém rozhlase viděl celý koncert ze zkušebny Petra Fialy. A bavilo mě to. Co bude za další měsíc? Nechám si narůst dlouhé vlasy?

15. 4. 2020

Dnes se mi narodila neteř Julie (ve 21.05). Píšu to sem, abyste mohli závidět. Za měsíc se mi narodí ještě synovec. Nebojte. Zase napíšu.

21. 4. 2020

Musím všem doporučit seriál Chalífát. 8 epizod, nepovrchně zpracovaná tematika náboženské radikalizace středoškoláků, výborná pointa. Omlouvám se třeťačkám, ale Sex Education jsem přes jejich doporučení dokoukat nezvládl. Vadí mi, že každá postava tohoto seriálu je karikaturou, učitelé jsou stereotypní podivíni (viděli jste kravaty toho chemikáře?), žáci jsou tak podivní, že by ani nemohli existovat, a škola, do které chodí, je i v kontextu britského systému nefunkční. Posílal bych do ní inspekci každý týden. Tipy na seriály, které stojí za to vidět, pište na konec svých příspěvků. Taky mi pošlete odkaz na YouTube kanál, o kterém píšete na začátku tohoto deníku. Už není na co čekat. Děkuji.

22. 4. 2020

Dnes jsem objevil nejděsivější místo „českého“ internetu. Je jím (dramatická pauza) TikTok Richarda Krajča! Respektuji, že každý má právo vybudovat si v online světě libovolně bizarní sebeobraz, ale PROČ do toho zatahuje své děti? Já jsem se na to díval, abyste vy nemuseli. Ale je mi jasné, že se podíváte. Přeji příjemnou zábavu se spoustou nesmyslných textů kapely Kryštof. Nahodilý rým is not dead.

29. 4. 2020

Uvědomil jsem si, že možná prožívám nejlepší období svého života.

21. 5. 2020

Hipsteři z Letné mají pod našimi okny večerní táborák. Rosou na kolejích vyzývají ke konci konzultace se studenty. Stačí se rozloučit. Zhasnout Skype. Ve večerce na Miladě koupit špekáček z tofu a jít za nimi. Prádniny pomalu klepou na dveře. Poncha na sebe a kytary do rukou!

19. 6. 2020

Všichni letošní maturanti byli u ústní zkoušky z češtiny skvělí. Připravení, s výborným projevem a argumentací. Jsem na ně hrdý. Moc bych si přál zažít ještě někdy takové maturity. Panu Štanclovi děkuji za velkou pomoc při zkoušení.